Gimnazija Bjelovar u posjetu PBF-u u Zagrebu

 Gimnazija Bjelovar u posjetu PBF-u u Zagrebu

Učenici/ce četvrtih i trećih razreda (4.a,4.b,4. dio 3.a i 3.c) Gimnazije Bjelovar, već drugu godinu za redom su pod mentorstvom profesorica Željke Holjević i Jadranke Lusavec 16. veljače 2024. godine posjetili Prehrambeno-biotehnološki fakultet u Zagrebu. Terenska nastava se provodila u predmetnoj korelaciji Etike i Biologije. Već na samom ulazu nas je velikodušno dočekala Jelena Rožić, prof. voditeljica Ureda za upravljanje kvalitetom/ Head od Quality Management Office. I ove godine za bogat i posebno zanimljiv program angažirali/le su se profesorice   PBF-a  prof. dr. sc. Dubravka Škevin, prof. dr. sc. Anita Slavica i izv. prof. dr. sc. Irena Keser i studenti iz Probiona  Ivan Magnabosca i Ivan Miletić. Nakon uvodnih predavanja o samom fakultetu, o prijediplomskim i diplomskim  studijima, kao i o poslijediplomskim  specijalističkim i poslijediplomskim sveučilišnim (doktorskim) studijima. Slijedilo je razgled  raznovrsnih laboratorija  fakulteta, gdje su učenici/ce mogli provesti i određene eksperimente. Ovaj praktični dio nastave  angažirano i nadasve  predano provele su  prof. dr. sc. Ksenija Durgo i dr. sc. Ena Cegledi.  Učenicima je ovo uveliko rasvijetlilo pogled i ulogu obrazovanja na području prehrambene tehnologije, biotehnologije i nutricionizma. Učenici/ce su vlastitim uvidom došli do spoznaje da primijenjenim i razvojnim istraživanjima dolazimo do  stvaranja novih znanja i ideja , te da se tako potiče kritičko promišljanje i kreativnost, i da dolazi do transfera znanja i inovacija u gospodarstvo i društvo u cjelinu. Kao bitnu komponentu sve prof. predavačice napominju da je u istraživanjima uvijek težišnica stavlja osim na ekonomsku dobrobiti i na etičko-moralnu konotaciju koja je ponekad i presudna. Predavačice su napomenule da je naš prošlogodišnji susret urodio plodom jer su se zbog direktnog upoznavanja s mogućnostima i ponudom samog fakulteta prošle godine upravo dvije učenice Gimnazije Bjelovar iz tog razloga odlučile upisali  PBF, i sada su kao navodi prof. dr.sc Anita Slavica  jako talentirane, uspješne i vrijedne. Profesoricama u pratnji koje organiziraju ovu terensku nastavu, uvijek je lijepo čuti o iznimnim uspjesima bivših učenika/ca. A ovakav vid obrazovanja pokazuje koliko je od enormne važnosti da se ostvari sinergija horizontalna i vertikalna i to sve za što veću dobrobit sadašnjih i budućih generacija.