BARUTANA – bjelovarska Hiroshima

 BARUTANA – bjelovarska Hiroshima

U jutarnjim satima 29. rujna 1991. skupina hrvatskih branitelja pokušala je ući u prostor skladišta Jugoslavenske narodne armije na području grada Bjelovara. Dio posade JNA počeo se povlačiti pod pritiskom negirajući prijedlog mirnog dogovora ili predaje vojarne. Jednostavnim su znakom bacanja bijelih plahti dali do znanju majoru Milanu Tepiću da je vrijeme za ustupak te je on aktivirao minirana skladišta električnim impulsom. Na sreću, eksplodiralo je samo jedno skladište, od planiranih tri, a sve zahvaljujući hrvatskim snagama koje su presjekle vezu. Njihovom intervencijom, postojanje grada Bjelovara, ali i njegove okolice, postalo je neupitno.

U znak sjećanja na ovaj događaj učenici 4. razreda naše škole, 29. rujna 2022. sudjelovali su u tradicionalnom mimohodu do spomen područja Barutane uz pratnju profesora Jurja Segina. Tamo je održano svečano misno slavlje, sa simboličnim početkom u 10:43. Već 31 godinu umjesto zvuka silovite eksplozije, u to se vrijeme prisjećamo žrtve koju su podnijeli hrvatski branitelji, ali i brojni civili.

                                                                                    Magdalena Trnski, 4.a