DSD

Drage učenice i učenici prvih razreda Gimnazije Bjelovar,

ovdje možete pročitati neke informacije o DSD-programu u našoj školi. 

Fakultativnu nastavu njemačkog jezika za njemačku jezičnu diplomu (Deutsches Sprachdiplom) u prvom razredu mogu pohađati učenici koji su u osnovnoj školi učili njemački jezik, a u drugom razredu gimnazije mogu se priključiti i učenici koji prije nisu učili njemački. Učenici od prvog do četvrtog razreda gimnazije dva puta tjedno slušaju predmet „Njemački jezik – Nastava za njemačku jezičnu diplomu“. Tijekom četiri godine učenici se dakle pripremaju za ispit njemačke jezične diplome koji polažu u Gimnaziji Bjelovar.

Zašto DSD?
Evo nekoliko razloga zašto je važno učiti njemački jezik u sklopu DSD-programa:

–    položeni ispit za njemačku jezičnu diplomu dokaz je odličnog poznavanja njemačkog jezika u vještinama čitanje, slušanje, pisanje i govorenje (A2/B1 i B2/C1 razina)
–    njemačku jezičnu diplomu kao dokaz poznavanja njemačkog jezika priznaju fakulteti u Njemačkoj
–    lakše dobivanje stipendija u zemljama njemačkog govornog područja tijekom studiranja
–    dodatni bodovi pri upisu na Filozofske fakultete u Hrvatskoj
–    dodatna priprema za državnu maturu
–    ispit je besplatan
–    poboljšanje komunikacijskih vještina
–    projektna nastava i nastava u malim skupinama
–    nastavu uz nastavnike Gimnazije provode i studenti iz Njemačke
–    iz fakultativne nastave dobiva se ocjena koja na kraju nastavne godine ulazi u prosjek ocjena
–    mogućnost dobivanja stipendije u Njemačkoj tijekom gimnazijskog školovanja
–    mogućnost sudjelovanja u različitim međunarodnim projektima, npr. „Jugend debattiert“

Prijava za DSD nastavu

Pri upisu u Gimnaziju Bjelovar ili kada dođete prvi dan u školu, prijavite se kod razrednika/razrednice za fakultativnu DSD-nastavu. Nije važno koji smjer gimnazije ste upisali, važno je da ste u osnovnoj školi učili njemački jezik i da u Gimnaziji odaberete nastavljački smjer njemačkog jezika. Ove školske godine će na DSD nastavi s vama raditi i njemački volonter Juri Eigel koji je dobio stipendiju da u našoj školi organizira i provodi različite projekte. Prvi DSD razred vodit će prof. Marko Rosić.

Vidimo se na DSD- nastavi!
Stručni aktiv nastavnika njemačkog jezika