Projekt “Crocus“

E-mail Ispis PDF

Gimnazija Bjelovar, već tradicionalno sudjeluje u navedenom projektu. Tako su i ove godine učenici/ce 4.e razreda  25.11.2021.sadili šafrane u dvorištu škole.  
     
      Projekt Šafran irska je inicijativa koja trenutačno obuhvaća nekoliko europskih država. Irska zaklada za edukaciju o Holokaustu (engl. Holocaust Education Trust Ireland; HETI) osigurava lukovice žutog šafrana koje se sade u jesen u spomen na milijun i pol židovske djece koja su nastradala u Holokaustu te tisuće druge djece koja su bile žrtve nacističkih zvjerstava.  Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi morali nositi tijekom nacističke vladavine. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust (27. siječnja). Kada se ljudi dive cvijeću, mladi im mogu objasniti što ono predstavlja i što se dogodilo djeci. Sudjelovanje u Projektu Šafran predstavlja opipljiv način za upoznavanje mladih ljudi s temom Holokausta i za podizanje svijesti o opasnostima rasizma i netolerantnosti. Mladi uče o važnosti uključenosti i poštovanja prema svim ljudima bez obzira na njihovu etničku pripadnost, invalidnost, seksualnu orijentaciju ili vjerska uvjerenja. U Gimnaziji Bjelovar projekt se provodi u sklopu međupredmetne korelacije Etike/Filozofije i Biologije pod mentorstvom profesorica Željke Holjević,.prof. i Jadranke Lusavec, prof.  

Ovakav interaktivan pristup uvelike pridonosi efikasnijoj nastavi, usvajanju nastavnog sadržaja, ali i oblikovanju stavova i usvajanju životnih vrijednosti.

crocus

Izvannastavne aktivnosti