Predstavljanje autora na zanimljiv način

E-mail Ispis PDF

Dragi naš Matoš!

Svjetski dan pjesništva obilježili smo književnom večeri u čast književniku Antunu Gustavu Matošu. S obzirom na to da se u gimnazijskim programima moderna i Matoš obrađuju u trećim razredima, ova je književna večer bila namijenjena upravo učenicima trećih razreda, ali i ostalim ljubiteljima A. G. Matoša. Tom smo prigodom odlučili prikazati Matoša na malo drugačiji način, a za to je bilo potrebno detaljno istražiti literaturu o njegovom životu i djelovanju. Istražujući, naišli smo na Matoševu Nedovršenu autobiografiju. Čitajući Autobiografiju, odlučili smo utjeloviti lik tog boema. Kako bi predstavljanje bilo zabavno i poučno, odlučili smo utjeloviti i lik njegove majke, ali i likove književnih kritičara kroz čiji su razgovor ostali učenici puno saznali o Matošu i njegovom stvaralaštvu. Predstavljanje Matoša pretvorili smo u cijelu predstavu u kojoj su svi bili glumci, od voditelja programa do recitatora.

123

Učenici su pokazali svoja glumačka umijeća, no osim scenskog prikaza, učenici su čitali ulomke iz pojedinih Matoševih tekstova i izveli nekoliko recitacija Matoševe poezije. Kako je dosta Matoševih pjesama uglazbljeno, nekoliko njih smo i poslušali. Na kraju su učenici pričali anegdote o Matošu i dobro nasmijali publiku. Osim scenskog prikaza, Matoša smo predstavili postavljenom izložbom ,,Trubač sa Seine'', a profesor likovne kulture Miroslav Brletić nas je počastio Matoševim portretom i improviziranim Matošem na klupi pokraj kojeg smo se mogli poslikati. Portret i ,,Matoš na klupi'' dugo će nam ostati uspomena na održanu književnu večer, a ovim predstavljanjem uveli smo novinu u našoj školi.

4

Izvannastavne aktivnosti

Kontakt

Tajništvo: 043.241.578 (administratorica)   
                043.220.175 (tajnica)   
Psiholog i pedagog: 043.221.310    
Zbornica: 043.220.945    
Ravnatelj: 043.241.088                
Fax:     043.220.946

Email: ured@gimnazija-bjelovar.skole.hr