Svjetski dan kravate

E-mail Ispis PDF

20161018 134935 HDR18. listopada svake godine obilježava se hrvatski i svjetski Dan kravate. Naime, tog dana 2003. godine izvedena je instalacija Kravata oko pulske Arene. Putem medija instalaciju je vidjelo više od milijardu ljudi, a prenesena im je poruka ljubavi i suživota među ljudima od antičkih vremena do danas.
Ove godine i mi gimnazijalci uključili smo se u obilježavanje toga dana. Svojim školskim kolegama, mi povjesničari, predstavili smo povijest kravate od Luja XIV. i Tridesetogodišnjeg rata do danas, objasnili smo im značenje samih boja i porijeklo naziva kravata u drugim svjetskim jezicima.  Upoznali smo ih i s Kravat pukovnijom koja danas skrbi o očuvanju povijesti i činjenice da je upravo naša Hrvatska domovina kravate. Nakon prezentacije naučili smo naše kolege kako vezati kravatu, a u opuštenoj atmosferi svi su brzo svladali sve načine vezivanja čvorova od najjednostavnijih do najsloženijih kako bi upotpunili svoje odjevne kombinacije novim modnim detaljem.


                                                                                                 Magdalena Magdić 3.a

20161018 132939 HDR

 

Izvannastavne aktivnosti