Književni susret s Julijanom Matanović

E-mail Ispis PDF

KNJIŽEVNI SUSRET S JULIJANOM MATANOVIĆ

IMG-20181105-WA0022

Priču kao i poziv na kavu, treba zaslužiti. A svojim je pričama naša poznata književnica Julijana Matanović zaslužila simpatije učenika i profesora Gimnazije Bjelovar.

Dana 5. studenoga 2018. u kupoli Gimnazije Bjelovar pila se kava razgovoruša u društvu naše cijenjene gošće. Književni susret smo organizirali povodom Mjeseca hrvatske knjige, a održao se u kupoli koja je odisala uzbuđenjem i znatiželjom naših učenika. U razgovoru s učenicima književnica nam je otvoreno kazivala o vlastitim iskustvima, emocijama i životnim situacijama, a njezine priče su bile tople i tečne poput kave koju je ispijala iz svoje šalice.

IMG-20181105-WA0021IMG-20181105-WA0026IMG-20181105-WA0030

Kava, taj omiljeni crni napitak, ispijao se u europskim kavanama od sredine 17. stoljeća te je brojnim umjetnicima poslužila kao istinski izvor nadahnuća. Kava je nadahnula i našu gošću u književnom stvaranju te je tako danas autorica uspješnica ,,Zašto sam vam lagala'', ,,Samo majka i kći'', ,,Cic i svila'', ,,Knjiga od žena, muškaraca, gradova i rastanaka'', kao i drugih poznatih djela, a napisala je i knjigu o kavi pod naslovom ,,I na početku i na kraju bijaše kava''. U knjizi spaja čin ispijanja kave s pozivima na kavu i pričama o istinskim životima. Za mlade je napisala nekoliko romana: ,,Rečeno-učinjeno'', ,,Vezanje tenisica s jednom nepoznanicom'' te ,,One misle da smo male''. Dobitnica je mnogobrojnih nagrada i priznanja kao što su ''Josip i Ivan Kozarac'', ''Kiklop'', ''Mali princ'', i dr. Napisala je više od dvjesto ogleda, eseja i književnih kritika. Umirovljena je sveučilišna profesorica.

IMG-20181105-WA0032

U organizaciji književnog susreta sudjelovali su učenici 1.a,1.b,1.c, 2.a, 2.b, 2.d, 3.b, 3.c i 4.a razreda te im ovom prilikom srdačno zahvaljujemo. Učenici su čitali Julijanine knjige, pripremali pitanja za književnicu, pisali osvrte na pročitane knjige, dizajnirali digitalne naslovnice knjiga, kao i bookmarkere s njezinim citatima. Na samom početku programa književnici smo uručili buket cvijeća i prigodni poklon naših učenika kao znak dobrodošlice. Program su vodile učenice Selin Nikolić Šipek i Katarina Janeš, a razgovor sa spisateljicom učenice Ana Marija Horvat i Iva Bjelić. Učenice su postavljale pitanja o spisateljičinom životu i djelu, a većina pitanja je bila vezana uz pročitane knjige. U razgovoru smo puno saznali o njezinom životu, radu na Fakultetu i književnom stvaralaštvu. Odgovori književnice bili su iskreni i emotivni, a književnica nas je oduševila svojom toplinom, jednostavnošću i srdačnošću. U stankama za kavu uslijedilo je čitanje ulomaka iz spisateljičinih knjigas, a posebno su nas razveselili naši školski glazbenici izvedbom nekoliko glazbenih točaka.

IMG-20181105-WA0013IMG-20181105-WA0016

IMG-20181105-WA0029IMG-20181105-WA0002

Svoje smo vrijeme ispunili dragocjeno, u pravom društvu s Julijanom Matanović. Nakon razgovora nije bilo potrebe za dodatnim pitanjima iz publike jer je svaki odgovor književnica pretvorila u jednu toplu životnu priču. Nakon susreta učenici su imali priliku ,,popiti kavu'' i produžiti svoje druženje s književnicom u ugodnom ambijentu školske knjižnice.

IMG-20181107-WA0001

Iznimno smo zahvalni što smo imali čast ugostiti dragu književnicu Julijanu Matanović. Želimo joj puno uspjeha u daljnjem radu i životu općenito. Drago nam je što smo ostavili lijep dojam i što se književnica sretna vratila u Zagreb. Zahvalni smo joj na lijepim povratnim informacijama i veselimo se sljedećem druženju.

IMG-20181105-WA0015

Izvannastavne aktivnosti